Kadenciją baigiančios Vyriausybės sprendimą penkiskart išplėsti Punios šilo gamtinį rezervatą ekspertai vadino vienu svarbiausių aplinkosaugos įvykių Lietuvoje per visą šalies nepriklausomybės laikotarpį. 2022 m. šis rezervatas tapo pirmuoju Lietuvoje tokio dydžio gamtiniu rezervatu, kuriame saugomas miško masyvas. Dėl ribojamos ūkinės veiklos čia išliko pirmykščiams Europos miškams būdingų gamtinių elementų: auga šimtamečiai ąžuolai ir pušys, aptinkama į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytų rūšių.
Antrus metus šile bioįvairovės stebėseną atliekantys gamtininkai neseniai paskelbė čia aptikę ir 28 Lietuvai naujas vabalų rūšis. Kadangi atliktų tyrimų medžiagos analizė dar tebevyksta, todėl tikėtina, kad Lietuvai naujų vabalų rūšių aptikimas – ne paskutinės džiaugsmingos žinios iš Punios šilo. Tikimasi, kad tyrimo rezultatai padės geriau suprasti Punios šilo ekologinę būklę ir identifikuoti Punios šilą kaip bioįvairovės išsaugojimui svarbią teritoriją.
Apie Punios šilą, jame vykdytą stebėseną bei rezultatus LRT radijo laidoje „Vienkartinė planeta“, mintimis dalinosi Vytauto Didžiojo Žemės ūkio akademijos profesorius, LIFE integruoto projekto „NATURA 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ gamtosaugos ekspertas Gediminas Brazaitis ir entomologas dr. Vytautas Tamutis.
„Aš manau, kad neabejotinai – Punios šilas yra sėkmės istorija“, – sakė Vytauto Didžiojo Žemės ūkio akademijos profesorius, projekto gamtosaugos ekspertas Gediminas Brazaitis.
Skaitykite daugiau apie atliktą tyrimą: https://bit.ly/3Tlkkxe
Klausykitės radijo laidos: https://bit.ly/4f5gOzX
Parengta pagal radijo laidos „Vienkartinė planeta“ ir Naturalit.lt informaciją Bendrai finansuoja Europos Sąjunga. Išsakytas požiūris ir nuomonės nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ir Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomosios agentūros (CINEA) nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei paramą teikianti institucija nėra už juos atsakingos.