Mūsų veikla persirito į antrąją pusę – baigiasi šeštieji Naturalit metai. Atkuriame pelkes, rūpinamės miškų rūšimis bei buveinėmis, lengviname gamtotvarkos įgyvendinimą, džiaugiamės didėjančiais neabejingų savanorių skaičiais ir dar daug kuo kitu. Ar to pakanka, kad pasiektume mus supančios gamtos pagerėjimo? Tikrai ne.
Pokyčiams reikia laiko. Mus supa daug įvairių žmonių. Su visais asmeniškai nepasikalbėsi, o tai ką darome nėra nei įprasta, nei paprasta. Turime turėti kantrybę, išlaikyti pagarbą bei konstruktyvumą. Laikas ir sėkmingi pavyzdžiai leis mums žengti tolyn.
Pokyčiams reikia mąsto. Galime išsaugoti ar netgi atkurti buveinę ar rūšies radavietę, galbūt visą pelkę ar kopą. Bet ar tokių atvejų pakanka užtikrinti jautrių rūšių išlikimą ir nykstančių ekosistemų funkcionavimą?
Matykime visumą. Klimato kaita, žemės ūkis ir miškininkystė, rekreacija, vietinių gyventojų poreikiai ir dar daugybė kitų dalykų. Kaip pagelbėti gamtai visa tai suderinant? Galime atkurti pelkę, bet klimato kaita sekina gruntinių vandenų lygį. Atkūrinėti medžiais apaugusias ganyklas, bet milijonai medžių sėklų kasmet kris į mūsų tvarkomus plotus. Saugoti kurtinius ar žalvarnius, bet ar pakanka, saugoti jų tuokvietes ar kelti inkilus? Rūpinkimės buveinių struktūromis ir jose vykstančiais procesais – tai raktas į sėkmingą buveinių ir rūšių apsaugą.
VDU ŽŪA prof. Gediminas Brazaitis
Susipažinkite su „NATURALIT” NAUJIENLAIŠKIU, 2023 m. gruodis
Bendrai finansuoja Europos Sąjunga. Išsakytas požiūris ir nuomonės nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ir Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomosios agentūros (CINEA) nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei paramą teikianti institucija nėra už juos atsakingos.