Gyvūnai, kaip ir žmonės, turi įvairių būdų komunikuoti. Jų bendravimas gali būti paprastas arba sudėtingas, gali būti tikslingas arba atsitiktinis, gali būti garsus arba tylus. Mes bendraujame balsu, galime naudoti veido išraiškas ar kūno kalbą. Kūno kalba naudojasi ir gyvūnai. Šuo vizgina uodegą, rodydamas, kad jam patinka, katės pasišiaušia, kai pyksta. O kai kurie paukščiai šoka.

Natura 2000 tinklo Lietuvoje saugomos pilkosios gervės (Grus grus) šoka ne tik per poravimosi laikotarpį, bet ir dėl kitų  priežasčių:

  • Tam, kad surastų pora;
  • Kad sustiprintų poros ryšius;
  • Norėdamos išgąsdinti ar pareikšti pretenzijas į teritoriją.

Pilkosios gervės nuo1967 m.  buvo įrašytos į Lietuvos Raudonąją knygą, tačiau jų populiacijai atsikūrus 2019 m. iš jos buvo išbrauktos. Nors visoje Europoje pilkosios gervės yra saugomos Paukščių Direktyvos,  jų apsaugai steigiamos Natura 2000 teritorijos. Lietuvoje įsteigtos šešios Natura 2000 teritorijos, kuriose kartu su kitomis paukščių rūšimis saugomos ir pilkosios gervės (Biržų giria, Būdos-Pravieniškių miškai. Čepkelių pelkė, Labanoro giria, Taujėnų-Užulėnio miškai, Žuvinto, Žaltyčio ir Amalvo pelkės). 2013 – 2018 m. vertinimo duomenimis  Lietuvoje  kasmet peri nuo 5000 iki 10500 pilkųjų gervių porų. Į Lietuvą jos parskrenda kovo pabaigoje – balandžio pradžioje, o į žiemojimo vietas išskrenda spalio antroje pusėje.

Pilkoji gervė – baikštus, atsargus paukštis, dažniausiai įsikuria atokiose vietose, toliau nuo žmonių. Paprastai jos gyvena pelkėse, raistuose, beržynuose ar juodalksnynuose, šlapiose viksvinėse pievose ar apleistuose durpynuose. Išgirsti gerves daug lengviau, nei pamatyti. Jų klyksmai, primenantys trimito garsą, sklinda net kelių kilometrų atstumu.

Gervės lesa įvairų maistą – uogas, grūdus, sėklas, vabzdžius, moliuskus, sliekus, sraiges, varles, driežus, net smulkius žinduolius (peles, kirstukus). Taip pat nevengia žuvies, mažų paukščių kiaušinių ir jų jauniklių. Lizdus krauna ant žemės, sausesnių kupstų, paslepia juos tarp nendrių ir krūmokšnių. Dažniausiai patelė padeda 2 žalsvos spalvos kiaušinius (nuo 1 iki 3), kuriuos peri apie 30 dienų. Tuo metu patinas ją saugo ir prireikus gina lizdą. Jaunikliai išsirita gegužės pradžioje ir nuo pat mažens gerai plaukioja. O skraidyti pradeda tik rugpjūčio mėnesį.

Nuotraukos autorius Marius Čepulis