Ginučių ąžuolyne ir vėl ganosi galvijai. Jie į šią teritoriją sugrįžo po 50 metų pertraukos. Apie tai, LRT radijo laidoje „Gimtoji žemė“, pasakojo LIFE integruoto projekto „NATURA 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ veiklų koordinatorius Tautgirdas Masiulis.
Jo teigimu, vietiniai gyventojai ganė karves Ginučių ąžuolyne, nes tai buvo viena iš nedaugelio teritorijų, kuri nepriklausė kolūkiams: „Tokiuose atskiruose lopinėliuose buvo šienaujama, ganoma ir todėl susiformavo rūšių turtingos medžiais apaugusios ganyklos. Tai buvo atviro tipo pievos, apaugusios senais, stambiais, pavieniais ąžuolais. Jose augdavo retieji augalai“.
Anuomet botanikai atradę Ginučių ąžuolyną ir įvertinę retųjų augalų gausą, nusprendė jame uždrausti ganymą. Toks sprendimas buvo priimtas baiminantis, kad ganomi gyvuliai ištryps vertingas augalų rūšis. Visgi, ganymo uždraudimas ir sąlygojo retųjų augalų išnykimą.
„Ąžuolynas apaugo menkaverčiais medžiais, atvirų pievų kaip ir nebeliko. Todėl ėmėmės iniciatyvos atkurti Ginučių ąžuolyną. Teritorija dar nėra pilnai atkurta, kol kas atlikti tik pirmo etapo tvarkymo darbai“, – teigė T. Masiulis.
Šiuo metu teritorijoje ganosi 40 karvių. Tikimasi, kad atlikus atkūrimo darbus Ginučių ąžuolynas ir vėl taps palankia vieta biologinei įvairovei klestėti.
Parengta pagal radijo laidos „Gimtoji žemė“ ištrauką.
Bendrai finansuoja Europos Sąjunga. Išsakytas požiūris ir nuomonės nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ir Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomosios agentūros (CINEA) nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei paramą teikianti institucija nėra už juos atsakingos.