Mūsų misija
Mūsų tikslai
Projekto trukmė: 10 metų (2018-2027 m.)
Projekto finansavimas: bendra projekto vertė – 17 mln. Eur
60 proc. lėšų sudaro ES programos LIFE programos parama (10,2 mln. Eur),
kiti 40 proc. skirti iš valstybės biudžeto lėšų.
Kaip siekiame savo tikslų
Viena svarbiausių „Natura 2000“ tinklo išsaugojimo sąlygų yra efektyvus ir veiksmingas saugomų teritorijų valdymas. Šiam tikslui pasiekti tobuliname sistemos teisinius, administracinius ir planavimo procesus, įskaitant gamtotvarkos planavimo procesą. Atsižvelgdami į kitų šalių gerąją praktiką bei institucinę patirtį, kuriame pažangią stebėsenos sistemą, nustatydami aiškius ir kiekybiškai pamatuojamus apsaugos tikslus bei vertinimo kriterijus. Skatinsime „Natura 2000“ tinklo plėtrą steigiant naujas saugomas teritorijas, visoms teritorijoms nustatant jų apsaugos tikslus ir tvarkymo priemones.
Viso projekto metu planuojame aktyviai skatinti aplinkai palankų ūkininkavimą gamtiniu požiūriu vertingose buveinėse. Kadangi rinka neatlygina išlaidų, susijusių su ūkininkavimu tokiose buveinėse, projekto metu kuriame sąlygas ilgalaikiam, tvariam ir ekonomiškai perspektyviam ganymo priemonių taikymui ir ūkininkų gaminamos produkcijos pridėtinės vertės didinimui. Tam bus įrengiama atitinkama infrastruktūra, diegiamos rinkodaros priemonės, organizuojami mokymai ūkininkams ir pan. Skatiname tradicinio gyvulių ganymo atgaivinimą ir siekiame, kad ši gamtiniu ir kultūriniu požiūriu vertinga tradicija rastų vietą šių dienų paramos ūkininkams schemose.
Planuojame atkurti gamtiniu požiūriu vertingą Grybaulios žuvininkystės tvenkinių kompleksą, kuris istoriškai buvo žinomas kaip paukščių apsaugai svarbi buveinė. Tai bus viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimo ir abipusio laimėjimo pavyzdys, kur vietos verslas patirs „Natura 2000” teritorijų teikiamą pridėtinę naudą ir kartu palaikys palankią biologinės įvairovės būklę saugomoje teritorijoje. Numatoma vykdyti tvarų žuvų veisimą tvenkiniuose, taikyti ekstensyvų gyvulių ganymą ir paversti objektą gamtos turizmo traukos centru.
Atsakingosiose institucijoje siekiame užtikrinti tinkamą „Natura 2000“ tinklo valdymo gebėjimų lygį, įskaitant sistemingą rūšių ir buveinių apsaugos būklės priežiūrą. Tuo tikslu prie Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos buvo įkurtas Metodinis analitinis centras, sutelkęs didžiausią patirtį turinčius gamtosaugos ekspertus, kurie ne tik patys renka ir analizuoja duomenis apie Europos Bendrijos svarbos rūšis ir buveines, nustato apsaugos tikslus „Natura 2000” teritorijoms, bet perduoda savo žinias saugomų teritorijų sistemos darbuotojams per mokymus ir pasitelkdami skaitmeninius įrankius tobulina esamą gamtotvarkos procesą. Projekto komandos nariai dalyvauja ir kelia savo kompetencijas įvairiuose mokymuose ir konferencijose Lietuvoje ir užsienyje.