„Gero ūkininko“ titulą pelnę nominantai. BEF nuotrauka

Spalio 20 d. buvo apdovanoti trys „Gero ūkininko“ čempionato ambasadoriai – darnoje su gamta veikiantys ūkiai, taip pat pagerbtos labiausiai prie agrarinės aplinkosaugos populiarinimo prisidedančios seniūnijos.

Jau trečius metus „Naturalit“ projekto komanda organizuoja tradiciniu tampantį „Gero ūkininko“ čempionatą, kurio metu visuomenei pristatomi atsakingi ir santarvėje su gamta dirbantys ūkininkai. Beatos Nicholson globojamam čempionatui šiais metais visuomenė pasiūlė 30 ūkių. Po pirminės atrankos komisija aplankė 13 ūkių, įvertino jų taikomas praktikas, naudą gamtai ir vietos bendruomenei, ir išrinko tris šių metų nominantus: Bačkonių ekologinį ūkį, biodinaminį Martinėlių ūkį ir Marozų pieno ūkį.

Vienas iš čempionato organizatorių, gamtos apsaugos ekspertas, Baltijos aplinkos forumo vadovas, Žymantas Morkvėnas sako, jog čempionatu siekiama atrasti ir pagarsinti geruosius ūkininkavimo pavyzdžius: „Nuolat ieškome lyderių, kurie rūpinasi bendruoju gėriu – sveika, darnia bei klestinčia gamta. Norime įrodyti, jog gamtai palankus ūkininkavimas yra progresyvus ir aktualus“.

Iš kairės: Birutė Valatkienė, Beata Nicholson ir Žymantas Morkvėnas. BEF nuotrauka

Publikos simpatijas pelnė ekologinis Bačkonių ūkis

Apdovanojimų renginyje specialų titulą „Publikos simpatija“ laimėjo Rasos ir Andriaus Prusakovų ekologinis „Bačkonių“ ūkis. Šis ūkis per daugiau nei savaitę trukusį viešą balsavimą sulaukė daugiausiai visuomenės palaikymo. 40 ha žemės užimančiame sertifikuotame ekologiniame ūkyje auginamos įvairiausios daržovės, vištos, kalakutai ir hailendų veislės karvės. Drąsūs, inovatyvūs ir labai nuoširdūs ūkininkai sako, jog jų tikslas – sukurti sveiko maisto krepšelį pardavimui, o jame pirmiausiai dominuoja tai, ką mielai valgytų patys.

Agrarinę aplinkosaugą puoselėjančios seniūnijos – pagalba gamtai ir ūkininkams

Renginyje specialius apdovanojimus bei padėkas „Gero ūkininko“ čempionate gavo šiais metais labiausiai ekologinių sistemų priemones ūkininkams propagavusios seniūnijos. „Seniūnijų apdovanojimu siekiame atkreipti dėmesį, jog tvariam ūkininkavimui reikalingas ne tik individualus kiekvieno ūkininko indėlis, bet ir platesnis – pavyzdžiui, seniūnijų specialistų. Jie, turėdami artimą ryšį su ūkininkais, gali prisidėti prie proveržio saugant savo krašto gamtą, parodyti to prasmę ir svarbą ateityje“, – sakė Ž. Morkvėnas.

Apdovanojimų ceremonijoje buvo apdovanota „Agrarinės aplinkosaugos čempionė“ – seniūnija, kurioje šiais metais daugiausiai žemės ūkio naudmenų ploto deklaruota ekologinių sistemų priemonėms. Ja tapo Šiaulių raj. sav. Meškuičių seniūnija. Speciali padėka skirta ir Jurbarko raj. sav. Eržvilko seniūnijai už daugiausiai surinktų paraiškų ekologinių sistemų priemonėms 2023 m. Šių seniūnijų specialistams, dirbantiems su žemės ūkio klausimais, buvo įteiktos ir specialios LR žemės ūkio ministro pasirašytos padėkos.

Beata Nicholson. BEF nuotrauka

„Gero ūkininko“ čempionato apdovanojimų ceremonija. BEF nuotrauka

„Gero ūkininko“ čempionato apdovanojimų ceremonija. BEF nuotrauka

„Gero ūkininko“ čempionato organizatoriai kviečia jau dabar siūlyti ūkius kitų metų apdovanojimams svetainėje gerasukininkas.lt.

„Gero ūkininko“ čempionatas organizuojamas įgyvendinant gamtosauginį projektą „Naturalit“, kurį finansuoja Europos Sąjungos LIFE programa ir Lietuvos Respublika. Projekte siekiama paskatinti gamtai palankias ūkininkavimo praktikas.