Baltijos aplinkos forumo nuotrauka

Jau tradiciniu tapęs festivalis gamtoje „Vidur girių“ ir šiemet kviečia patirti bundančią Dzūkijos gamtą drauge. Festivalis vyks paskutinį šio mėnesio savaitgalį, balandžio 27–28 d., ypatingoje vietoje – Čepkelių rezervato pašonėje, Marcinkonyse ir jų apylinkėse. Čia laukia gamtos pažinimo ir patyrimo veiklos, pokalbiai ir, žinoma, vietinių dzūkų amatininkų, ūkininkų bei maisto gamintojų turgelis. Šiemet „Vidur girių“ festivalio pagrindinė tema – žmogaus ir miško santykis.

Miškų svarba niekas neabejoja – jie yra itin vertingos buveinės, kuriose gyvena daugybė gyvūnų ir augalų rūšių. Medžiai taip pat valo orą, kaupia CO2 ir tokiu būdu padeda švelninti klimato kaitą. Miškuose žmonės renka įvairias gėrybes – grybus, uogas, vaistažoles. Tačiau dvasinė šio santykio pusė su mišku – ne mažiau svarbi. Šiais metais žmogaus ir miško ryšys buvo įtrauktas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Šio įvykio iniciatorius archeologas dr. Vykintas Vaitkevičius teigia: „Šventumo kupinas žmogaus ir miško ryšys būdingas baltų religijai. Empatiško miško ir žmogaus ryšio pavyzdžių kupina lietuvių tautosaka: dainos, pasakos, sakmės, smulkieji tautosakos žanrai. Šiame kontekste miškas tampa žmogui daugelio būsenų, emocijų ir potyrių vieta, kuri taip pat teikia sveikatą, gaivina dvasią, leidžia skleistis ir skatina kūrybiškumą. Ir šiuolaikiniame pasaulyje jau niekas neabejoja – apsilankymas miške prilygsta terapijai.“

Festivalis „Vidur girių“ kvies į pokalbį apie žmogaus santykį su mišku, jo vertę, sieks plačiau suprasti ką reiškia šio reiškinio įtraukimas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, kokios šioje vietoje atsiveria naujos galimybės ir tenka atsakomybės. Festivalyje netrūks ir gamtos pažinimo veiklų tiek apie mišką, tiek apie jo gyventojus – dalyviai kviečiami eiti į pažintinius žygius apie grybus, paukščius, klausytis mus supančių garsų. Gamtininkai pasakos apie netradicinius gamtotvarkos darbus, kurie įgyvendinami Dzūkijos nacionaliniame parke – atvertas kopas. Festivalio dalyviai turės puikią galimybę giliau pažinti dzūkiškas tradicijas – dalyvauti dzūkiškų juostų, vaškinių žvakių, šiaudinių sodų narstymo edukacijose. Taip pat – tiesiogiai iš marcinkoniškių išgirsti apie grybavimo bei drevinės bitininkystės tradicijas. Drąsesnieji galės išbandyti ir lipimą senoviniu bitininkų geiniu arba alpinistines virves. Su vietiniais meistrais bus galima pasiskaldyti tvorų štankietų ar balanų, pasigaminti inkilą ar apyrankę iš beržo tošies! Festivalio turgelyje kiekvienas ras ką nors sau tinkamo – suvenyrų, originalių kūrinių, skanėstų, jaukių pašnekesių.

Vakare visi kviečiami kartu pasišildyti prie laužo su pokalbiais, vietinių pasakojimais ir dainomis. Nakvynė palapinėje ant Kastinio ežero kranto ar atskiroje stovyklavietėje paraistėje – pats geriausias būdas atidaryti turizmo gamtoje sezoną. Anksti ryte – festivalio akcentas: žygis į Čepkelių paraistes bei pilkųjų gervių, lutučių ir kitų rytinių gamtos garsų pasiklausymas. Tai – išskirtinė galimybė ir kerinti patirtis.

„Pirmasis „Vidur girių“ įvyko lygiai prieš 10 metų. Nors dėl pandemijos ir kitų trikdžių keli renginiai neįvyko ir šis yra 7-tasis Baltijos aplinkos forumo, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos organizuojamas festivalis gamtoje, vis tiek laikome jį jubiliejiniu ir kviečiame visus aktyviai dalyvauti. Per šiuos metus festivalis augo, plėtėsi ir tapo išskirtiniu renginiu, suburiančiu gamtai bei Dzūkijai neabejingus žmones. Kviečiame tęsti šią tradiciją,“ – sako renginio koordinatorius Justas Gulbinas.

Festivalyje bus galima įsigyti vietos bendruomenės gaminto maisto. Dalyviai kviečiami rūpintis gamta – vengti vienkartinių plastikinių indų ir atsivežti savo, nes kitaip turės susimokėti „sąžinės mokestį“. Festivalio organizatoriai kviečia į „Vidur girių“ vykti gamtai kuo draugiškesniu būdu – kooperuotis ir važiuoti pilnais automobiliais, traukiniu, autobusu.

Detali programa ir registracija: https://bef.lt/vidur-giriu/

Baltijos aplinkos forumo nuotrauka