A. Prusakovas. K. Kajėno videomedžiagos kadras

Organizatoriai kviečia susipažinti su komisijos atrinktais trimis darnoje su gamta veikiančiais ūkiais bei atiduoti balsą už savo numylėtinį. Daugiausiai balsų surinkęs ūkis pelnys „Publikos simpatijos“ titulą.

Čempionatą globojančios Beatos Nicholson nuomone, geras ūkininkas yra tas, kuris užaugina maistą ne tik prisotintą kalorijų, vitaminų ir mineralų, bet ir meilės, rūpesčio užaugintam maistui bei jautraus sugyvenimo su ūkininką supančia gamta. „Pirmiausiai kviečiu geriau susipažinti su visuomenės pasiūlytais ir komisijos atrinktais čempionato ambasadoriais. Džiugu, kad čempionatas padeda mums, valgytojams, atrasti tuos ūkius, kuriais verta pasitikėti. Na, ir žinoma – balsuokit. Savo atiduotu balsu parodykim, kad mums rūpi, iš kur atkeliauja ir kaip auginamas maistas“, – peržiūrėti ambasadorių pristatymus ir balsuoti ragina Beata Nicholson.

„Gero ūkininko“ čempionato ambasadoriai – iš visos Lietuvos

„Kaip ir kasmet, šių metų „Gero ūkininko“ čempionato nominantai išsibarstę visoje Lietuvoje – su komisija leidomės į kelių dienų kelionę, kurios metu geriau pažinome ūkininkus, jų taikomas praktikas ir požiūrį į gamtą. Susipažinkite su išrinktais trimis čempionato ambasadoriais, kurie ypač įdomūs ir nuoširdūs – daugiau sužinosite apie augalininkystę, sūrių gamybą, galvijų auginimą bei biodinaminį ūkininkavimą. Nepamirškite atiduoti balso už labiausiai jus sužavėjusį!“, – kviečia čempionato iniciatorius ir komisijos narys Žymantas Morkvėnas.

Bačkonių ekologinis ūkis: miestiečius pradėti ūkį įkvėpė noras valgyti sveiką maistą ir juo dalintis

Kaišiadorių rajone, Bačkonių kaime įsikūrusiame ūkyje šeimininkauja Andrius ir Rasa Prusakovai. 40 ha žemės užimančiame sertifikuotame ekologiniame ūkyje auginamos įvairiausios daržovės, vištos, kalakutai ir hailendų veislės karvės. Drąsūs, inovatyvūs ir labai nuoširdūs ūkininkai sako, jog jų tikslas – sukurti sveiko maisto krepšelį pardavimui, o jame pirmiausiai dominuoja tai, ką mielai valgytų patys.

Biodinaminis Martinėlių ūkis: dvaro įkvėptas virsmas nuo nuostolingo chemizuoto iki ekologinio mišraus ūkio

Levaniškių kaime, Širvintų rajone įsikūręs biodinaminis Martinėlių ūkis. Čia ūkininkaujantys Kristina ir Arūnas Martinėliai savo veiklą vykdo sename mediniame dvare. Ūkininkai teigia, kad jų siekis – palaikyti tokio dvaro gyvavimą, koks buvo praeityje, kai ūkis išlaiko dvarą, o ne atvirkščiai. 600 ha žemės užimančiame ūkyje auginamos įvairios grūdinės kultūros, raudonieji dobilai bei mėsiniai galvijai. Tai – vienas didžiausių biodinaminių ūkių Lietuvoje.

Marozų pieno ūkis – be reklamos išperkamas lietuviškas sūris ir atrastas gyvenimo balansas 

Laučių kaime, Šilutės rajone prie pagrindinio kelio įsikūrusi pieno krautuvėlė patraukia dažno pravažiuojančio akį. Čia stabtelėję gali tiesiai iš pačių gamintojų įsigyti tradicinio lietuviško sūrio, pieno. Asta ir Remigijus Marozai ūkininkauja 15 ha žemės, savo veikloje nenaudoja didelės žemės ūkio technikos. Ūkyje laikomasi nuomonės, jog privalai koncentruotis į vieną sritį, o ypač svarbu – darbo ir poilsio balansas, tik tuomet jausi malonumą. O tai daug svarbiau, nei pelnas ir pinigai.

Ūkiai už taikomus gamtai palankius ūkininkavimo principus buvo nominuoti kaip „Gero ūkininko“ čempionato ambasadoriai. Visi šių metų ambasadoriai išsamiau pristatomi svetainėje gerasukininkas.lt. Čia galima ir atiduoti savo balsą už vieną iš jų. Balsavimas vyks iki spalio 19 d.

„Gero ūkininko“ čempionatas – tai iniciatyva, kurios metu norima suburti ir parodyti santarvėje su gamta ūkininkaujančių ūkininkų pavyzdžius bei gamtai agrarinę aplinkosaugą labiausiai skatinančias seniūnijas. Čempionatas vyksta antrą kartą. Šiemet komisijos vertinimui visuomenė pasiūlė 30 ūkius. Po pirminės atrankos, komisija aplankė net 13 ūkių, įvertino jų taikomas praktikas, naudą gamtai ir vietos bendruomenei, ir išrinko penkis šių metų ambasadorius.

Ekspertai taip pat analizuoja šių metų deklaravimo statistiką, kad nustatytų seniūnijas, labiausiai prisidedančias prie agrarinės aplinkosaugos populiarinimo. Jos kartu su ūkininkais bus pagerbtos „Gero ūkininko“ čempionato apdovanojimų ceremonijoje spalio 20 d. „Beatos Virtuvės” kulinarijos studijoje.

Čempionatas organizuojamas įgyvendinant projektą „Naturalit“. Jį finansuoja Europos Sąjungos LIFE programa ir Lietuvos Respublika.