Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, kad miškas yra kur kas sudėtingesnė ekosistema, nei manyta anksčiau. Pasirodo, medžiai jaučia ir netgi bendrauja tarpusavyje! Juos saisto ypatingi ryšiai, peraugantys į tikras bendruomenes ir užtikrinantys pagalbą nelaimės ištiktajam. O kokią vietą čia užima žmogus? Ar miškui jis reikalingas? Kiek jo svarbu mums išsaugoti? Šiais klausimais diskutuoti š. m. lapkričio 12 d. kolegas sukvietė LIFE integruotojo projekto komanda iš Aplinkos projektų valdymo agentūros.
Kino teatre „Pasaka“ vykusiame renginyje NATURALIT projekto vadovė Birutė Valatkienė sveikindama dalyvius atkreipė dėmesį į gamtos svarbą žmogui ir jo pasaulėjautai, kvietė net ir pasidavus dabartinio gyvenimo tempui atrasti progų ramiai įsibūti gamtoje.
VDU Žemės ūkio akademijos Miško biologijos ir miškininkystės instituto profesorius mokslų daktaras ir NATURALIT komandos atstovas Gediminas Brazaitis renginio metu pasidalino naujausiomis žiniomis apie miško ekosistemas, paaiškino, kas yra buveinės ir su kokiais iššūkiais šiandien susiduriama, į senąsias gamtotvarkos praktikas žvelgiant nauju moksliniu požiūriu. Vėliau dalyviai pakviesti patirti mažų ir didelių stebuklų stebint paslaptingą senųjų Lietuvos miškų pasaulį, įprasmintą M. Survilos dokumentinėje poemoje „Sengirė“, pabendrauti ir su pačiu filmo kūrėju.
Renginyje netrūko klausimų apie gamtos ir žmogaus interesų derinimą, tvarios miškininkystės reikšmę, atsidavimą darbui. Diskusijos su M. Survila metu dalyviai domėjosi filmo idėjos priešistore, kūrimo procesu, sėkmės istorija, ateities planais. Pasak M. Survilos, šiuo metu daug darbo dedama į interaktyvios platformos sukūrimą bei ilgamečio paramos fondo sengirės išsaugojimui steigimą. „Miškas ne kopūstų laukas. Tu negali atėjęs vieną dieną jį tiesiog laisva ranka nuimti, todėl mūsų tikslas sukurti tokį miško kampelį, kurio niekad negalėtų piktuoju paliesti joks žmogus. Dedame didžiules pastangas, kad fondas gyvuotų ne kelis dešimtmečius, o mažų mažiausiai 300 metų“ – artimiausius planus pristatė M. Survila, pridūręs, kad apie tai daugiau netrukus ir www.sengire.lt.
Diskusijos su kūrėju nesibaigė net ir ištuštėjus kino salei. NATURALIT komanda palaikydama jo idėjas aptarė galimas tolimesnio bendradarbiavimo su „Sengirės“ fondu perspektyvas. Sutarta, kad bendromis šių skirtingų, tačiau tų pačių tikslų vedinų, projektų jėgomis galima pasiekti puikių rezultatų. Juk miškas yra neatsiejama kiekvieno lietuvio dalis!