Atrodo, ką tik sutikome sugrįžtančius paukščius, minėjome jų dienas, o su kai kuriais tuoj bus laikas ir atsisveikinti. Vienas tokių – į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas, Europos Sąjungos mastu saugomas paukštis – paprastasis griciukas (lot. Limosa limosa).
Tai tilvikinių paukščių rūšis, kaip ir dauguma jų pasižymintys ilgais snapais ir kojomis. Paprastieji griciukai – apie 40 cm aukščio, 220–370 g. svorio. Jie gerai skraido ir poniškai lėtai vaikšto po pievas. Matosi, kad savo teritorijas apžiūri ir liūdi dėl prastėjančios jų būklės.
Šie paukščiai į Lietuvą parskrenda kovo pabaigoje, balandį – gegužę peri kiaušinius, kuriuos sudeda ant žemės, nedidelėse, žolėmis išklotose duobutėse.
Išsiritę jaunikliai greitai palieka lizdus ir ima savarankiškai maitintis. Vos po mėnesio jie pradeda skraidyti. Todėl, kai birželio pabaigoje tėvai palieka jauniklius ir išskrenda iš Lietuvos, šie sukasi patys, misdami vabzdžiais, sliekais, vorais, moliuskais, mažais vėžiagyviais.
Griciukai vaikus peri šlapiose pievose, ganyklose, atvirose vandens telkinių salose ir pakrantėse, rečiau žemapelkėse ar net aukštapelkėse. Migruodami paukščiai apsistoja atvirose vandens telkinių pakrantėse, nuleistuose žuvininkystės tvenkiniuose.
Griciukai Lietuvoje dažniau aptinkami Nemuno žemupyje, kur aptinkama maždaug du trečdaliai paprastojo griciuko populiacijos. Per paskutinius 50 metų jie išnyko daugiau kaip pusėje ankstesnių perimviečių.
Grėsmes šiems paukščiams kelia šlapių pievų suarimas, sausinimas, ankstyvas šienavimas. Taip pat juos neigiamai veikia užliejamų pievų, žemapelkių užaugimas sumedėjusia augalija bei plėšrūnai (lapės, mangutai, varniniai paukščiai). Didelę grėsmę kelia ir klimato kaitos nulemti oro sąlygų svyravimai. Pavyzdžiui, atliekant tyrimus pastebėta, kad 2019 m. sausra įtakojo tilvikų buveinių būklę ir pačių tilvikų gausą, o 70-80% tilvikų buvo įsikūrę nestabiliose ar laikinose buveinėse.
Įdomus faktas, kad 2020 m. vasario 17 d. Ispanijoje, Santa Amalia vietovėje buvo aptiktas beveik prieš dešimt metų 2010 m. gegužės 3 d. Šilutės raj. Šyšos kaimo apylinkėse Mindaugo Mačiulio žieduotas paprastasis griciukas. Mokslininkai žino, kad šie paukščiai gausiai žiemoja ne tik Vakarų Afrikoje, bet ir pietų Europos šalyse (Portugalijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje). Dėl ES ir aplinkosauginių organizacijų spaudimo nuo 2008 m. Prancūzijoje taikomas griciuko medžioklės moratoriumas, tačiau už ES ribų juos galima medžioti. Todėl šį užfiksuotą paukštį reikia tik pasveikinti išgyvenus daugiau nei dešimt metų.
Bendrai finansuoja Europos Sąjunga. Išsakytas požiūris ir nuomonės nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ir Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomosios agentūros (CINEA) nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei paramą teikianti institucija nėra už juos atsakingos.