Talka Kernavėje. „NATURA 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ projekto nuotrauka

Kas yra saugomos teritorijos? Kodėl jas svarbu saugoti? Ir kokį poveikį turi savanorystės iniciatyva? Apie tai LRT radijo laidoje „Gimtoji žemė“, mintimis dalinosi LIFE integruoto projekto „NATURA 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ projekto veiklų koordinatorius Saulius Dragūnas.

„Saugomos teritorijos yra vertingiausios gamtiniu ir kultūriniu požiūriu vietovės, kurios užima 18 proc. Lietuvos ploto. Saugomų teritorijų sistema Lietuvoje pasižymi gana didele įvairove, turinčia nemažai kategorijų. Tai ir – nacionaliniai parkai, regioniniai parkai, rezervatai, draustiniai, gamtos ir kultūros paveldo objektai bei kitos nacionaliniu mastu svarbios teritorijos. Turime ir tarptautinės svarbos saugomų teritorijų“, – sakė S. Dragūnas.

Į pastarąsias patenka UNESCO saugomos teritorijos, Ramsaro konvencijos, kuria įsipareigojama saugoti ir atsakingai naudoti pasaulio pelkes ir kitas šlapynes, teritorijos. Taip pat – Natura 2000 saugomų teritorijų tinklas, kuris vienija visas 27 Europos Sąjungos šalis, siekiant išsaugoti vertingiausias Europos natūralias gamtines buveines, augalų bei gyvūnų rūšis ir jų buveines ateities kartoms.

Pasak pašnekovo, būtent į Natura 2000 teritorijas norima pakviesti kuo daugiau savanorių, kurie galėtų atlikti ne tik biologinei įvairovei naudingų darbų, bet ir daug sužinoti apie atliekamų darbų svarbą, pačias teritorijas bei jose esančias vertybes.

Ketvirtus metus iš eilės vykstančioje iniciatyvoje dažniausiai dalyvauja įmonių darbuotojų grupės. „Ne viena savanorių grupė sakė, kad jau buvo grįžusi į tą pačią saugomą teritoriją, aplankiusi gretimas ar toliau esančias – savanorystės patirtis paskatina juos grįžti“, – pažymėjo jis.

Norite savanoriauti?

Savanorių patogumui sukurtame interaktyviame žemėlapyje galima stebėti veiklų poreikį skirtingose Lietuvos saugomose teritorijose. Nuolat atnaujinamame šių metų sąraše galite rasti per 100 savanorystės pasiūlymų. Talkos yra reikalingos ištisus metus, todėl savanorių komandos gali pasirinkti laiką, patogų susiburti prasmingai veiklai.

Žemėlapyje spustelėjus ant raudonos ikonėlės bus pateikta informacija, kokia pagalba jus dominančioje teritorijoje yra reikalinga. Jeigu norite savanoriauti – susisiekite su atsakingu asmeniu, kuris nurodytas prie veiklos aprašymo, taip pat galite kreiptis į Naturalit projekto komandą (+370 620 76944, saulius.dragunas@apva.lt). Aptarę detales, būsite pasirengę savanorystei! Savanorystė saugomose teritorijose sparčiai populiarėja, todėl rekomenduojame dėl dominančių veiklų tartis iš anksto.

Skaitykite apie savanoriavusiųjų saugomose teritorijose įspūdžius: https://bit.ly/41arE1j

Parengta pagal radijo laidos „Gimtoji žemė“ ištrauką ir Naturalit.lt informaciją

Bendrai finansuoja Europos Sąjunga. Išsakytas požiūris ir nuomonės nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ir Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomosios agentūros (CINEA) nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei paramą teikianti institucija nėra už juos atsakingos.