Talka Kernavėje. „Naturalit“ archyvo nuotrauka

Jau ketverius metus vykstančios įvairios savanorystės veiklos saugomose teritorijose turi labai didelę įtaką gamtosaugai. Gamta dėl žmogaus veiklos yra atsidūrusi kritinėje būklėje, o neigiami pokyčiai vyksta rekordiniu greičiu – todėl gamtai reikia skubios mūsų pagalbos.

Lietuvoje turime 18.50% saugomų teritorijų, o didžioji dalis jų priklauso ir Europos ekologiniam „Natura 2000“ teritorijų tinklui. Savanoriškos veiklos šiose teritorijose, prisideda ne tik prie Lietuvos, bet ir Europos masto gamtosaugos tikslų įgyvendinimo.

2024 m. jau yra įvykusios 93 talkos, kuriose dalyvavo daugiau nei 2500 žmonių iš įvairių įmonių, organizacijų. Jeigu anksčiau savanoriai dažniausiai rinkosi veiklas Kuršių nerijos, Trakų istoriniame nacionaliniame parke, tai šiemet matome, kad vis drąsiau atranda ir kitus parkus – Asvejos, Neries, Pagramančio, Panemunių regioninius parkus, taip pat Dzūkijos ir Aukštaitijos nacionalinius parkus. Džiaugiamės, kad šiais metais prie savanorių prisijungė ir valstybinio sektoriaus įstaigų – Aplinkos apsaugos agentūros, taip pat Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos kolektyvai.

Savanorystė suteikia galimybę ne tik prisidėti prie gamtos išsaugojimo, bet ir iš arti pamatyti unikalią Lietuvos gamtą, sužinoti apie atliekamų darbų prasmę bei savitą vietovių biologinę įvairovę. Įmonės savanorystę įvardija kaip puikią komandos formavimo veiklą ir bendrystės laiką.

Prisijungę prie savanorių, ne tik padėsite gamtai, bet ir atrasite naujas Lietuvos vietoves, susipažinsite su bendraminčiais ir tapsite reikšmingos iniciatyvos dalimi. Tad pasinaudokite šia galimybe – juk dideli pokyčiai prasideda nuo mažų, tačiau reikšmingų žingsnių.

Kaip prisijungti?

Interaktyvus žemėlapis, kuriame pateikiama informacija apie savanorystės galimybes, padeda greitai atrasti veiklas. Žemėlapyje spustelėjus ant raudonos ikonėlės pateikiama detali informacija apie reikalingą pagalbą, taip pat kontaktus, kuriais susisiekus galima gauti daugiau informacijos.

Savanorystė yra reikalinga visus metus, todėl kiekvienas gali rasti patogų laiką prasmingai veiklai.

Šią iniciatyvą koordinuoja gamtosauginio projekto „Naturalit“ Aplinkos projektų valdymo agentūra, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir saugomų teritorijų direkcijos.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija