life šeima

Spalio 4-6 dienomis Klaipėdoje vyko Šiaurės ir Baltijos šalių LIFE programos gamtinių projektų susitikimas (Nordic-Baltic platform meeting). Jame dalyvavo projektų atstovai iš septynių valstybių – Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Vokietijos ir Danijos. Renginys įvyko po trejų metų pertraukos, kurią nulėmė koronaviruso pandemija, tad jo organizavimui buvo skirtas didžiulis dėmesys, o dalyvius pasveikino eurokomisaras aplinkos srityje Virginijus Sinkevičius. Renginyje dalyvavo ir LIFE integruotojo projekto „Naturalit“ atstovės – projekto vadovė Birutė Valatkienė bei komunikacijos specialistė Monika Vyšniauskienė.

Susitikimas buvo skirtas verslo ir biologinės įvairovės ryšiui, arba, kitaip tariant, kokios verslo idėjos vertingose saugomose teritorijose gali būti ir pelningos, ir kartu prisidėti prie gamtinės įvairovės palaikymo. LIFE programos įgyvendintojai vis geriau supranta, kaip svarbu įtraukti vietos gyventojus ir ūkininkus į gamtinių buveinių atkūrimo darbus. Akivaizdu, kad įmanoma ir verta suderinti verslo ir gamtosaugos interesus.

Renginio dalyviai tradiciškai susipažino su naujais LIFE projektais, tačiau pagrindinis dėmesys buvo skirtas gamtai palankių verslo sprendimų pristatymui. Tarp gerųjų pavyzdžių – Estijoje išvystytas gyvulininkystės ūkis, kuriame laisvai ganydamiesi galvijai ir avys palaiko pievų biologinę įvairovę. Taip pat pristatytas šiaurės Švedijoje vykdomas projektas, kuris atvers žuvų migracijos kelius 140 km ilgio upių ruožuose. Pagausėjusios lašišų ir upėtakių populiacijos bus derinamos su rekreacine žvejyba. Nuošalyje neliko ir Baltijos aplinkos forumo vykdomas meldinių nendrinukių apsaugos projektas, kuris ne tik pasirūpino, jog meldinės nendrinukės pievas prižiūrintys ūkininkai gautų išmokas, bet ir įsteigė biomasės perdirbimo cechą. Ceche gaminamos granulės, kurių sudėtyje – nendrės, viksvos ir kiti šlapynių augalai. Pagrindinis cecho produktas –  klimatui draugiški pakratai žirgams ir kitiems gyvūnams. Visa žaliava atkeliauja iš europiniu mastu saugomų Natura 2000 teritorijų – Kuršių Nerijos nacionaliniam ir Nemuno deltos regioniniam parkams priklausančių teritorijų. Kadangi „Nine Voices“ cechas įsikūręs Drevernoje, jį išvykos į tvarkomas gamtines teritorijas metu gyvai aplankė susitikimo dalyviai. Jie taip pat apsilankė Ventės rage ir LIFE programos lėšomis atkurtoje Aukštumalos aukštapelkėje.

Vis tik pagrindinis akcentas yra aktyvus dalinimasis gerąja praktika ir naujų sprendimų paieška, tad renginys buvo baigtas hakatono sesija, kurios metu dalyviai grupėse kūrė naujas idėjas gamtai palankaus verslo modeliui.

Tokio susitikimo formatas – puiki galimybė gyvai pasidalinti įgyvendinant projektus įgytomis patirtimis bei užmegzti kontaktus su kitų šalių kolegomis. Vienas iš smagių šio renginio rezultatų – tokio formato tarptautinio susitikimo kitais metais organizatoriaus nominavimas (juo tapo Suomija) bei susitarimas dėl Suomijos LIFE projektų ekspertų vizito į Lietuvą kitų metų pavasarį.

 

1665417984183
1665417701852
1665417984195
IMG_6689
IMG_6746
IMG_6757
IMG_6696
1665417803722
IMG_6703
IMG_6761
IMG_6768
previous arrow
next arrow