Kreminio medaus gardėsių rinkinys. Medukis.lt nuotrauka

Artėjant šventėms skubame ruoštis ir ieškoti originalių dovanų savo artimiesiems bei verslo partneriams. Tačiau vis dažniau susimąstome – kokias dovanas reikėtų rinktis, kad jos būtų draugiškos gamtai ir kur jų rasti? Gamtininkai kviečia rinktis saugomų teritorijų produkto ženklu „Antytė“ pažymėtą produkciją ar paslaugas.

Šios dovanos yra aplinkai žymiai draugiškesnės nei daugelis didžiuosiuose prekybos centruose randamų užsienietiškų gaminių. „Nors ne visi „antyte” pažymėti gaminiai yra ekologiški – ne visi turi specialų ekologinį ženklą, tačiau visi jie gaminami siekiant mažinti poveikį aplinkai. Dažniausiai naudojamos natūralios vietinės medžiagos, pakuotės paprastos, lengvai perdirbamos ar panaudojamos pakartotinai, parduodama tiesiogiai klientams.

Būtent dovanų transportavimas dažnu atveju sukuria ženklų neigiamą poveikį gamtai. Pavyzdžiui, net pats ekologiškiausias gaminys, atkeliavęs iki jūsų rankų per pusę pasaulio lėktuvais kurs didžiulę žalą gamtai, – sako nevyriausybinės aplinkosaugos organizacijos „Baltijos aplinkos forumas“ specialistė Rita Grinienė. – Įsigydami saugomų teritorijų produkto ženklą turintį gaminį ar paslaugą, jūs taip pat padedate augti vietos kūrėjams, kurie prisideda prie saugomų teritorijų klestėjimo, tokia dovana yra autentiška ir ypatinga, nes sukurta naudojant atokiausių ir gražiausių Lietuvos vietų gėrybes“.

Išsirinkti dovaną iš saugomų teritorijų galima internetiniame kataloge

Geriausius kalėdinių dovanų pasiūlymus iš nacionalinių ir regioninių parkų galima rasti www.gamtoje.org. Tarp siūlomų gaminių – džiovinti vaisiai, uogos, sirupai, cukrinukai, bičių produktai, arbatos, vaistažolės, linų sėmenų ir pluoštinių kanapių produktai, įvairūs kepiniai, sūriai, žuvis, kosmetika, rankų darbo kūriniai iš šiaudų, medžio, metalo ir keramikos, mezginiai, žaislai, papuošalai, aprangos detalės. Galima rasti tokių išskirtinių gaminių kaip valgomi paveikslai, rankų darbo rašikliai, maistžolių milteliai, meduoliai su pasirinktu paveikslu, voko forma supakuotų uoginių vaisinukų lakštų ir pan. Taip pat siūlomi dovanų čekiai vietinėms paslaugoms – gamtos turams, ekskursijoms, poilsio vietoms gamtoje.

Mociškių palivarko ūkio medus. Mociškių palivarko ūkio nuotrauka

Vilniuje kitą savaitę vyks mugė „Linkėjimai iš saugomų teritorijų”

„Visus, ieškančius išskirtinių gamtai draugiškų dovanų kviečiame atvykti į Kalėdinę mugę „Linkėjimai iš saugomų teritorijų“ Vilniuje, kuri vyks 2023 gruodžio 13 d., 16.30–20.00 val., Nacionaliniame lankytojų centre (Antakalnio g. 25). Čia žmonės galės įsigyti darnių dovanų, pabendrauti su kūrėjais iš saugomų teritorijų ir taip pat – nemokamai apsilankyti lankytojų centro ekspozicijoje,“ – kviečia Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovė Diana Rakauskaitė.

Saugomų teritorijų produkto ženklas – „Antytė“ –  buvo sukurtas 2013 m. Jo tikslas – skatinti darnų turizmą ir vystymąsi. Pretenduojantys gauti šį ženklą tiekėjai turi atitikti darnaus vystymosi vertybes – užsiimti aplinkai palankesne veikla, puoselėti kultūrinį ir gamtinį paveldą, rūpintis vietos bendruomenių gerove, padėti vystytis saugomoms teritorijoms. Šį ženklą suteikia specialios komisijos kiekvienoje saugomoje teritorijoje. Lietuvoje šiuo metu yra apie 230 šiuo ženklu sertifikuotų tiekėjų.